Aktuality a pozvánky na najbližšie podujatia

KURZ STAROSLOVIENSKEJ BUKVICE

Všetkým záujemcom o život a poznanie našich staroslovanských predkov oznamujeme, že sa dňa 10.12.2016 v čase od 13,00 - 15,00h  na Jarkovej ul.2 v Prešove začne KURZ STAROSLOVIENSKEJ BUKVICE. Kurz povedie Ing. Vladimír LAUBERT - administrátor webstránky vedy.sk (tartaria.sk). 

Príspevok na jedne lekciu je 15,- eur.

Organizačné pokyny:

Prineste si zošit, písacie potreby - aj farebné perá a plagátik bukvice, ktorý sa dá stiahnuť na stránke tartaria. sk.

V ľavom rohu je červený nápis Staroslovienska bukvica, keď naň klikneš objaví sa plágatik, ktorý sa dá stiahnuť a vytlačiť.

Bližšie informácie o múdrosti skrytej v poznaní jednotlivých bukvíc sa dozviete na už spomínaných webstránkach.

 

LUGOLANA 2016

Tohoročná Slávnosť darov prírody LUGOLANA 2016 sa konala v znamení „šestky“ - 6. ročník – 6. augusta v roku končiacom na 6. V numerológii šestka predstavuje lásku, harmóniu a tvorivosť, ale i určitú výzvu smerujúcu k zosúladeniu pre a proti a k rozhodnutiu, ako ďalej. Hlboký nádych pred dalším úsekom cesty...

Veru, cesta na Oblík bola t.r. síce objavná, ale i ťažšia ako zvyčajne, a nejeden z účastníkov si v duchu položil otázku, či obeť v podobe výstupu na kultovú horu nie je privysoká J Našťastie, po dosiahnutí vrcholu sa nenašiel nikto, kto by oľutoval vynaloženú námahu!

Hore nás mokrých od potu privítali cáry bielej hmly a chladný vietor ohýnajúci vetvy stromov. Krátky obrad, uvedomenie si darov prírody a kontinuity línie predkov, poďakovanie za život v hojnosti...Aké jednodnoduché, aké samozrejmé...

A rovnako náročný zostup. Našťastie už na nás dole čakal plápolajúci oheň a mystické zvuky bubnov tých, čo zostali dole na stráži.

Už tradičné pohostenie a bubnovačka, rozochvievajúca tmu lesa boli úžasnou odmenou za krásny deň vďaky a úcty.

Dovidenia o rok, priatelia! 

 

ÚVOD DO ŠAMANIZMU: Tretie pokračujúce stretnutie

V poradí tretie stretnutie priaznivcov šamanskej cesty sa uskutoční na Jarkovej 2 už túto sobotu - 13.8.2016 v čase od 10,30 h do 18,00 h. Teší sa na Vás Ida Maťugová:-)

 

OZNAM: Zomrel MARTIN GABÁNI – Duch Slanských vrchov

 
V utorok 19. júla t.r. vo veku 78 rokov zhaslo svetlo dní Martina GABÁNIHO – výtvarníka a
 
pedagóga, rodáka  zo Soľnej Bane.
 
Jeho známi a priatelia ho nazývali duchom Slanských vrchov, pretože ich poznal ako vlastnú
 
dlaň.. Koľkokrát ich prešiel peši či na bicykli krížom-krážom, koľkokrát si vypočul zaujímavé
 
pripovidky od náhodne postretávaných milovníkov našich hôr...koľkokrát naskicoval malebné
 
zákutia, ktoré sa prihovorili jeho duši. A veru ťažko aj spočítať, koľko jarí sledoval nory
 
a diery zvereny – vlkov, rysov či jazvecov, aby si poznamenal ich prírastky a pohyb
 
v teritóriach.
 
V ostatných rokoch svojho života bol hnaný túžbou zachytiť a odovzdať strácajúcu sa niť
 
príbehov zo starých čias Soľnej Bane i Slanských vrchov. Prekutral povaly, ponachádzal staré
 
zápisky nielen svoje, ale aj svojho deda a otca či dalších príbuzných a známych a na ich
 
stručnom základe napísal viac ako 30 naozaj výnimočných povestí a príbehov, v ktorých
 
ožívajú vďaka čarovnej poetike jemu vlastného jazyka starodávni džminovia, cencuľaci,
 
jaščurky, ale i pradávni človečí obyvatelia Slanských vrchov.  Cez ich skutky odkryl
 
tajomstvá názvov jednotlivých zákutí hôr, skalných brál a dolín, cez ich životy odhalil ich
 
spätosť s konkrétnymi miestami a udalosťami, viažucimi sa k histórii Slanských vrchov.
 
Ich vydania sa už nedožil, ale verme, že aspoň teraz, po jeho smrti sa nájdu vydavatelia, ktorí
 
vdýchnu život jeho príbehom a pomôžu sprístupniť ich širokej verejnosti.
 
Česť jeho pamiatke!

V utorok 19. júla t.r. vo veku 78 rokov zhaslo svetlo dní Martina GABÁNIHO – výtvarníka a pedagóga, rodáka  zo Soľnej Bane.

Jeho známi a priatelia ho nazývali duchom Slanských vrchov, pretože ich poznal ako vlastnú dlaň.. Koľkokrát ich prešiel peši či na bicykli krížom-krážom, koľkokrát si vypočul zaujímavé pripovidky od náhodne postretávaných milovníkov našich hôr...koľkokrát naskicoval malebné zákutia, ktoré sa prihovorili jeho duši. A veru ťažko aj spočítať, koľko jarí sledoval nory a diery zvereny – vlkov, rysov či jazvecov, aby si poznamenal ich prírastky a pohyb v teritóriach.V ostatných rokoch svojho života bol hnaný túžbou zachytiť a odovzdať strácajúcu sa niť príbehov zo starých čias Soľnej Bane i Slanských vrchov. Prekutral povaly, ponachádzal staré zápisky nielen svoje, ale aj svojho deda a otca či dalších príbuzných a známych a na ich stručnom základe napísal viac ako 30 naozaj výnimočných povestí a príbehov, v ktorých ožívajú vďaka čarovnej poetike jemu vlastného jazyka starodávni džminovia, cencuľaci, jaščurky, ale i pradávni človečí obyvatelia Slanských vrchov.  Cez ich skutky odkryl tajomstvá názvov jednotlivých zákutí hôr, skalných brál a dolín, cez ich životy odhalil ich spätosť s konkrétnymi miestami a udalosťami, viažucimi sa k histórii Slanských vrchov. Ich vydania sa už nedožil, ale verme, že aspoň teraz, po jeho smrti sa nájdu vydavatelia, ktorí vdýchnu život jeho príbehom a pomôžu sprístupniť ich širokej verejnosti.

Česť jeho pamiatke!

 

POZVÁNKA: LUGOLANA 2016 - Slávnosť darov prírody

Oz. Šariš69 a Nezávislá akadémia vied NAV Vás pozývajú dňa 6.-7. augusta 2016 (sobota, nedeľa) na Slávnosť darov prírody Lugolana 2016. 

Zraz na odpočívadle pod Sokoľou skalou, pri prameni pri Kukoreliho chate v sobotu medzi 10.30 a 11.00 hod. GPS: N 48.966778 E 21.491692. Môžete prísť aj skôr a dovtedy si urobiť vlastný program. Napr. sa okúpať pred Slávnosťou v horskom potoku, občerstviť sa v okolí.

Bližšie informácie v pozvánke: Pozvánka na Slávnosť 2016.pdf (503275)

 

SME ÚŽASNÉ! - Zážitkový relaxačný seminár pre ženy v lone krásnej prírody
 
Termín: 17. - 19. jún 2016
Miesto: Chata Pod lesom, Drienica pri Sabinove
Príspevok: 120 Eur (ubytovanie, raňajky, občerstvenie počas dňa a odborný program)
Lektorky: Mgr. Mariana Kozlová, Mgr. Terézia Smaržíková, Ing. Adriana Pavúrová 
Hostia: Mgr. Ivana Bobáková regresná a partnerská terapia, RNDr. Gladys Čakanová (masáže a prírodná kozmetika)
 
 
 
ÚVOD DO ŠAMANIZMU - pokračujúce stretnutie
 
Dátum: 21.5.2016
Začiatok: 10.30, prezentácia od 10.00, ukončenie: cca 18.00
Príspevok: 23 €
 
Pochádza z úsvitu dejín a sprevádza človeka po dnešok. Nestratil nič zo svojej aktuálnosti ani vo svete techniky.Vedie človeka bližšie k sebe samému a k dobrému životu na Zemi. My sme urobili prvé nesmelé kroky po šamanských chodníkoch. Čo na nich objavíme?
Necháme sa prekvapiť novým a nečakaným, čo nám môže priniesť nový vietor do plachiet. Pomáhať nám budú spojenci z niekaždodennej reality.Šamanské nástroje – bubon, hrkálka, rolničky nám budú i naďalej nápomocné.
 
Prineste si so sebou: karimatku, alebo deku, vankúš na sedenie, pohodlné oblečenie, šatku alebo šál na oči, písacie potreby, zošit, občerstvenie a nealkoholické nápoje. V prípade, že máte šamanský nástroj, môžete ho priviezť so sebou, nie je to však podmienkou pre účasť na seminári. Vzhľadom na intenzitu práce počas seminára doporučujeme dobre si pred ním odpočinúť a nepožívať alkoholické a iné omamné látky.
 
Teším sa na stretnutie.
 
Mgr. Ida Maťugová
samanizmusponasom@gmail.com

 

ÚVOD DO ŠAMANIZMU - zážitkový seminár

Milí priatelia, pozývame vás na zážitkový semninár venovaný šamanskej ceste pod vedením Mgr. Idy Maťugovej. Seminár sa uskutoční 30.4.2016 od o 10,00 do 18,00 hod.  Vstupné je 23 Eur. 

 

JÓGA BDELOSTI – LIEČENIE TELA A MYSLE  (KURZ)

 

Asi nie sme sami, čo si myslíme, že s našimi životmi nie je všetko tak, ako má byť. Prečo je to tak? Lebo nám chýba bdelosť, schopnosť vedome prežívať svoju prítomnosť a seba samého v harmónii s okolím. Chýba nám rovnováha, z ktorej vyviera hlboký pocit sily a sviežosti – pocit, ktorý zvykneme nazývať šťastím.

 To všetko môžeme zmeniť, ak sa znova naučíme prežívať jednotu, ktorá nás obklopuje a zvýšiť kvalitu svojho zmyslového vnímania. Dosiahneme pocit, ako keby sme sa zrazu vykúpali v čistom, priezračnom prameni. Kľúč k tomuto stavu spočíva v ovládnutí svojej psychickej a fyzickej energie, v opätovnom spojení pretrhnutých nitiek medzi telom a hlavou, mysľou a srdcom. Integráciou vedomia tela, vedomia mysle a vedomia dychu objavíme plynulý, bdelý stav umožňujúci prežívať život v jeho prirodzenosti a naplnení.

JÓGU BDELOSTI sme zostavili z toho najlepšieho, čo v súčasnosti poznáme. Vychádzame z tradičného tibetského systému relaxácie KumNye (Kumňe), ktorý sám o sebe spája tibetské, indické a čínske lekárske metódy liečenia tela a mysle a dopĺňame ho o hathajógové cvičenia, dychové techniky, automasáže i naše dlhoročné skúsenosti z relaxačnej a meditačnej praxe.

ÚČASTNÍCI KURZU:

Jógu bdelosti môžu cvičiť začiatočníci i pokročilejší, mladí i starí – skrátka všetci, ktorí majú chuť a trpezlivosť objaviť nové dimenzie života.

TRVANIE KURZU:

JÓGA BDELOSTI má dva stupne obtiažnosti – 1. stupeň (kurz trvá 3 mesiace), 2. stupeň (rovnako 3 mesiace).

Cena jedného kurzu je 52 eur. (13 jedenapolhodinových cvičení á 4 e za jedno cvičenie)

ZAČIATOK KURZU:

Kurz začína 6. apríla 2016 o 17.30h.

UPOZORNENIE

Maximálny počet účastníkov kurzu je limitovaný priestorom, ktorý pojme približne 8-9 cvičencov.

CVIČITEĽKA: Mariana Kozlová

 

V marci začíname nový kurz Mohendžodára

Nový kurz pre začiatočníčky začína v septembri 2016.

 
 

MUZIKOTERAPIA S ARIELOM

 

Milí priaelia, pozývame vás na prvý diel zážitkového seminára venovaného liečeniu a harmonizácii energetických centier človeka prostredníctvom hudby a tanca. Seminátr vedie muzikoterapeut Ariel Frabato. Seminár sa uskutoční 30.4.2016 so začiatkom o 10,00 hod.


LUGOLAN 2015 - SLÁVNOSŤ  DAROV PRÍRODY

 

Je to tak – aj tohto roku sme sa začiatkom augusta stretli na oživenej slávnosti našich predkov, slávnosti dozretia času a plodov – SLÁVNOSTI DAROV PRÍRODY - LUGOLAN 2015.

Tak ako v predchádzajúcich štyroch rokoch aj teraz sa miestom konania našej slávnosti stal posvätný Oblík, hora so stále vnímateľnými stopami dávnej histórie neďaleko obce Hermanovce vo Vranovskom okrese.

Príjemné počasie, pestrý program i účasť zaujímavých hostí z Moskvy, Čiech i viacerých miest Slovenska sa podpísala na dobrom pocite a skvelej nálade počas soboty aj nedele.

Bolo nám ľúto rozísť sa, ale plynutie času sa nedá zastaviť. Kruh roka sa pootočil smerom k jeseni, ktorá sa neodvratne blíži napriek tropickým horúčavám. Nezostáva nám nič iné, len prijať túto skutočnosť a tešiť sa, že sa azda o rok stretneme v zdraví znova.

Na kultovú horu Oblík sme sa vydali po prastarej ceste predkov, ktorej dávna sláva sa uchovala  aj v názve Piridol (Perúndol). Obdivovali sme na nej nielen Rajzovaný kameň (písanú skalu), ale aj obnovený kamenný kruh a slávny kutový kameň Obria stopa.

 

Ing. Ján Ducár rozpráva o kamennom kruhu

 

Samotný Oblík na nás aj tentoraz urobil silný dojem - svojou monumentálnosťou a vnímateľnou niekdajšou slávou. Uctili sme si ho chvíľkou stíšenia sa a jedlom, ktoré sme si priniesli. Výstup dal v teplom počasí zabrať a neubral na chuti do jedla.

 

Manželia Zatsepinovci s Moskovčanmi Olegom a Margaritou.

 

Obradu predchádzalo zapálenie ohňa nietením, tzn. získaním iskry pomocou trenia suchých prírodných materiálov

 

Tradičnú formu mala aj kostra ohňa

 

V očakávaní...zapáliť oheň nietením je pre nás, ľudí zvyknutých na zápalky a zapaľovače, skúškou zručnosti a sústredenia. Výsledok je však neporovnateľný...zasiahne vás do hĺbky. 

 

Žiaľ, spoločný obrad každého doslova pohltil a nikto nemal ani len pomyslenia na fotenie. Aspoň teda jeho záver, ktorý patril očiste všetkých účastníkov pomocou živlu ohňa

 

Uctiť si treba nielen predkov, ale aj seba - a najlepšie prijatím darov prírody a života do tela i do duše. Posedenie pri spoločnom stole ako v rodine...

 

 
  Sviatočná splnová noc pri ohni

  
   Nedeľa patrila prehliadke niekdajších baní na zlato, ktoré sa kedysi ťažilo pod Oblíkom i nádherným výhľadom na Sokolie
   (Hermanovské) skaly a okolie Údolia obrov. Oleg z Moskvy si prišiel na svoje...

 

 

 

 
»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»

Prineste si:

1. Vhodné oblečenie a najmä obuv do prírody, pláštenku do dažďa pre každý prípad, spacák, karimatku, deku....

2. Hrnček na čaj, malý pohárik na nápoje, jedlo, nápoje v množstve, ktoré sami predpokladáte skonzumovať na spoločný stôl - hostíme sa navzájom. Na vodu stačí prázdna fľaša.

3. Dobrú náladu

4. Vhodný hudobný nástroj vítaný (nie elektronika).

Podrobnejšie, prípadne iné informácie na mariana.kozlova@gmail.com, tel. 0949 693 565

Z miesta zrazu odchádzame najneskôr o 11. hod. na miesto konania Slávnosti, skúste preto dovtedy

prísť. Ak nestihnete, volajte na číslo 0949 693 565 (poznačte si). Ak sa nedovoláte (slabý signál),

pošlite sms a čakajte na mieste stretnutia alebo v blízkej Kukoreliho chate (ak bude reštaurácia

otvorená). SMS po čase naskočí, napíšeme odpoveď, dohodneme sa ako ďalej. Možnosti dopravy:

Autom možno ísť až do Hermanoviec nad Topľou, možno parkovať priamo pod chatou, cca 20 m

od miesta zrazu.

Vlak – treba cestovať do Bystrého (na trati Prešov – Strážske), alebo autobusom do

Bystrého. Z Bystrého od vlaku alebo autobusu trvá cesta peši cca 1 hod, alebo skúste stopom na parkovisko pod Kukoreliho chatou za Hermanovcami nad

Topľou (nezmýliť si s inými Hermanovcami!!!). Autobusy

z Bystrého do Hermanoviec v sobotu nejazdia. V blízkom

okolí je možnosť zabezpečiť si nocľah v chate hotelového

typu, alebo turistického typu za 2,50-8 € na noc, podľa

náročnosti ubytovania aj na niekoľko nocí (akciu možno

spojiť s viacdenným pobytom, krásne prostredie na

rekreáciu - treba vopred). Pre menej zdatných je pripravený

upravený program.

https://www.cbhermanovce.sk/ubytovna/ , ďalšia chata je

priamo takmer pri Sokolej - Kukoreliho chata. https://www.

uby.sk/chata-mjr-kukorelliho-hermanovce-nad-toplou , v

lete je pri nej aj napustený bazén.

Na akcii nocujeme pri ohnisku, resp. akcia bude podľa

nálady a vytrvalosti zúčastnených pri splne Mesiaca trvať

pri ohníku až do úsvitu. 

 

Slnečné slávnosti našich predkov

 

Zvyky a tradície sú oddávna považované za cenné dedičstvo, za významnú súčasť ľudovej a národnej kultúry. V minulosti boli v posvätnej úcte a niektoré sa jej tešia aj v súčasnosti. Naše tradície siahajú do ohromujúcej hĺbky vekov – nielen do dávnych stáročí, nielen do dávnych tisícročí, ale ešte oveľa ďalej. Patrí k nim aj oslava slnečných sviatkov. Naši dávni predkovia už pred tisícročiami oslavovali štyri sviatky spojené s rotáciou Zeme – rovnodennosti a slnovraty (čiže počiatok jari, leta, jesene a zimy) a štyri sviatky, ktoré boli vložené približne uprostred medzi ne. Boli to dni v ktorých prichádzalo k spojeniu nebeskej sily so zemskou mocou, následkom čoho bol zabezpečený chod života na zemi. Tomuto pravidelnému cyklu sa podroboval človek, ktorý v tieto dni prichádzal na významné kultové miesta v prírode a na nich oslovoval a oslavoval z nášho dnešného pohľadu svojich démonov a bohov. Komunikoval s nimi prostredníctvom obradov – slovom, tancom, spevom, hrami, atď. V skutočnosti na tieto miesta pozýval najmä seba a ostatných ľudí zo širokého okolia. Tieto akcie sa konali približne každých šesť týždňov. Rok sa delil na osem častí. Celý rok, celý život spoločnosti sa tak niesol v príprave cyklu slávností a veselostí a pre väčšinu ľudí v radostnom očakávaní ich absolvovania. Tieto slávnosti udržiavali chod spoločnosti, jej morálku, spoločenské pravidlá, upevňovali vzťahy so susedmi, napomáhali reprodukcii obyvateľstva, obchodu, urovnávaniu sporov, počas nich sa obsadzovali rôzne dôležité funkcie, atď. Samozrejme, popri tom mali obrovský kultúrny význam, lebo sa na nich stretali ľudia zo širokého okolia, udržiavali sa tradície, jazyk, rozvíjalo sa umenie. Súťažilo sa pritom nielen v športe, predvádzala sa znalosť mýtov, piesní, oslavovali sa slávni predkovia, atď. Aj keď toto všetko už dávno neplatí, takmer všetky tieto sviatky v rôznej podobe prežili dodnes. Niekde sa zachovali aspoň niektoré obrady z nich. Dnes sa s týmito sviatkami stretávame ako so súčasťou ľudového zvykoslovia, sú oživované folklórnymi skupinami, neopohanistami a inými. Sú pre nás cenným dokladom o starobylosti našej kultúry, starobylosti nášho jazyka a národa, ktorý sme si priniesli z dávna a je našou cťou a povinnosťou ho ako poklad, ktorý pretrval veky, odovzdať tým, ktorí prichádzajú (irsa.blgz.cz).
 

Slávnosť darov prírody

 

Každý rok, stalo sa to už tradíciou, v nádhernom a zabudnutom slovenskom údolí, ktoré nesie pozoruhodný názov „Údolie obrov“, pod dávnou kultovou horou Oblík, na ktorej vrchole sa nachádza mohutná prírodná svätyňa, dotvorená pred tisícročiami ľudskou rukou, pri Sokolej skale, ktorá je jedným z nepoznaných divov Slovenska, v prostredí obklopenom mohylami neznámych kultúr, v tomto nádhernom prostredí, chránenom ako prírodná rezervácia, sa stretávajú, tak ako je to zvykom oddávna po celom Slovensku, tí, ktorí si uctievajú prírodu pri príležitosti starobylého sviatku, na kedysi a miestami aj dnes veľkolepej slávnosti, ktorú v súčasnosti inde a inokedy nie veľmi poeticky nazývame „dožinkami“. Naši účastníci svoju slávnosť v Údolí Obrov, v deň sviatku Luga a Lany ako personikovaného Slnka a Mesiaca – Luny, nazývajú „Slávnosťou darov Prírody“. Koná sa každoročne približne šesť týždňov po letnom slnovrate, v deň a noc na ktorú pripadá prvý mesačný spln.

Poznávanie minulosti, analýza nálezov z dávna, poznávanie tradície má zmysel pre poznanie počiatkov ideológii, obohacuje naše dejiny a kultúru a tým, ktorí dokážu čerpať z jej bohatstva, obohacuje ich život, ochraňuje ich tak, ako to robili dávni bohovia, pred cudzím svetom, pred jeho dejinami a kultúrou. Lebo s cudzími bohmi prichádzala vždy poroba, ako to názorne dokladajú aj naše dejiny a súčasnosť.

Naši účastníci Slávnosti darov Prírody pod Sokolou skalou si preto nelámu hlavu nad obradmi. Dôležitá je samotná slávnosť, konaná v úzkom kruhu, so scenárom, ktorý sa mení podľa účastníkov, počasia aj nálady. A tak raz je to skôr púť (turistika) na vzácne a ťažko prístupné miesta, inokedy zábava pri ohnisku do neskorých hodín a iný raz hodiny trvajúca učená debata. Lesní duchovia, dávni bohovia, duše predkov pochovaných v okolitých mohylách, zvedavá lesná zver, svit Mesiaca na skalnom brale, ozdobenom mytologickými obrazmi, to všetko vytvára atmosféru, ktorá v niekom pretrvá roky a privádza ho na Slávnosť znova, u iného mozog otupený spotrebnou kultúrou vyhodnotí, že príjemnejšie je nabudúce tráviť večer a noc pri televíznom seriáli a nechať sa radšej strašiť infláciou, defláciou, terorizmom, počasím na opačnej strane zemegule, vraždami a scifi horormi.

Neodmysliteľnou súčasťou tejto slávnosti, rovnako ako iných slávností vychádzajúcich z tradícií, je veniec. Na jeho magický význam spočívajúci v jeho kruhovom tvare sa síce dávno zabudlo, ale jeho vitie podvedome spája účastníkov slávnosti – obradu do jedného kruhu, jednej spoločnosti. Kedysi tento kruh chránil spoločnosť pred inými kruhmi, pred okolitým svetom.

Jeho veľkosť bola zárukou budúcej prosperity.

Pavol Socháň starobylosť tohto obradu stručne zhrnul vo svojej práci do niekoľkých viet: „U pobaltských Slovanov pohanských bývali obžinky hlučno slávené. Pri takej príležitosti býval ohromný koláč upečený a do chrámu Svantovíta prinesený. Kňaz položil ho na oltár a stal si zaň a spýtal sa pred ním zhromaždeného ľudu, či ho za koláčom vidia. Ak povedali,

že ho nevidia, z toho veštil im budúci rok úrodný a naopak.

Po zaniknutí pohanskej viery obrad tento prevádzal sa ako zvyk v domácnostiach a zachoval sa dosiaľ na Slovensku i na Morave. — V Jamníku v Liptove na Štedrý večer domový otec pred večerou obtiahne stôl reťazou, nato nakladie naň hŕby chleba a skrývajúc sa zaň, spýta sa detí, stojacich naprostred izby: „Deti, či ma vidíte?“ Keď deti odpovedali, že nie, on na to zakričí: „No, bodaj ste ma na takto rok ani tak nevideli!“ Čím pre nastávajúci rok zaželal hojnú úrodu“.

Vráťme sa však pod Sokoliu skalu, kde sa slávnosť koná bez oficiálnych predstaviteľov, bez bohov a kňazov, ako pripomienka na časy, v ktorých človek prírode vládol nie prostredníctvom strojov, ale prostredníctvom svojho ducha. Lebo človek oddávna túžil po tom, aby ovládol prírodu k svojmu úžitku, stavajúc sa k nej ako pán, ktorý si je vedomý, že o zverené bohatstvo sa musí vzorne starať, lebo inak sa mu rozplynie, rozbehne sa ako zver v lese. Z pána sa tak stával služobník, z darcu obdarovaný. Naša slávnosť darov prírody sa nesie v znamení darov, ktorými sa obdarúvajú všetci prítomní, deliac sa nimi s personifikovanou duálnosťou, ktorú predstavujú na Zemi muž a žena, na oblohe Slnko a Mesiac, vo zvieracej ríši sokol a laň. Uvitím slávnostného venca, spojením sa v kruhu okolo ohňa zapáleného starodávnym spôsobom, pripomenutím si našich slávnych alebo aspoň dávnych predkov potvrdzujeme, že sme súčasťou kruhu, ktorý aj vďaka nám pretrvá časy, keď hromy do nás bijú a my napriek tomu

v kruhu radostne kráčame, vlastne tancujeme vpred v ústrety večným  

staronovým časom.

 

 

»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»

Viac tu: https://saris69.webnode.sk/
Vytvorte si vlastné stránky zadarmo: https://www.webnode.sk

Všetkým záujemcom o život a poznanie našich staroslovanských predkov oznamujeme, že sa na Jarkovej ul.2 v Prešove začne KURZ STAROSLOVIENSKEJ BUKVICE. Kurz povedie Ing. Vladimír LAUBERT - administrátor webstránky vedy.sk (tartaria.sk). Zoznámiť ste sa s ním mohli na prednáške, ktorú mal u nás začiatkom t.r.

 

Kurz je zostavený z 9 lekcií raz mesačne v sobotu od 14.00 hod v trvaní zhruba 2 hodiny.

Cena jednej lekcie je 15,- eur.

Treba si doniesť zošit, písacie potreby - aj farebné perá a plagátik bukvice, ktorý sa dá stiahnuť na stránke tartaria. sk.

V ľavom rohu je červený nápis Staroslovienska bukvica, keď naň klikneš objaví sa plágatik, ktorý sa dá stiahnuť a vytlačiť.

Trvanie kurzu sa dá upraviť alebo zmeniť podľa potrieb záujemcov.

Bližšie informácie o múdrosti skrytej v poznaní jednotlivých bukvíc sa dozviete na už spomínaných webstránkach.

 

Pozvánka na kurz je voľne šíriteľná, preto ju môžete posunúť ďalším záujemcom.

 

Počet účastníkov je však obmedzený, preto sa spätným mailom prihláste čo najskôr.

 

Tešíme sa na vás a želáme pevné zdravie!

 


 

Milí priatelia,

možno aj vy máte pocit, že s našimi dejinami to akosi nie je celkom v poriadku, že pravda o nich môže byť celkom iná ako to učili nás a učia i teraz naše deti v školách. Ak vás táto problematika zaujíma, pozývame vás na prednášku Vlada LAUBERTA, administrátora známej webovej stránky www.vedy.in, resp.vedy.sk a propagátora slovansko-árijských Véd v sobotu 13. decembra o 14.hod.

Pán Laubert je charizmatický človek a v úvodnej prednáške nám porozpráva o tom, ako nás zavreli do Matrixu  - teda ako nám a prečo odstrihli naše slovanské korene.   ..

 Všetci ste vítaní aj so svojimi priateľmi!




»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
 


Milí priatelia,
 
na sobotu 22. 11. t.r. sme pre vás pripravili meditačno-jogový zásed s ukážkami rôznych druhov meditácií a precvičovaním yin yogy. Meditácie aj cvičenie povedie skúsená bratislavská lektorka MAYA NOVÁKOVÁ, ktorá sa len pred dvoma týždňami vrátila z dlhodobejšieho jógového pobytu na Srí Lanke a Bali.
Neľakajte sa, že program bude náročný - prispôsobí sa vám tak, aby ste si z tohto dňa odniesli prekvapujúce zážitky! 
Meditácie začínajú o pol ôsmej ráno - prosím, buďte nemeškajte. Prineste si veci na cvičenie, deku, príp. tvrdší vankúšik na sedenie. 
 
Potrebujeme lektorek preplatiť cestovné, preto si pripravte vstupné v hodnote 5 e a darček pre ňu...čo by to malo byť vám bližšie vyšpecifikujeme v priebehu týždňa.
 
PS  Ešte by sme potrebovali niekde ubytovať lektorku...prosím, ak má niekto možnosť poskytnúť jej ubytovanie na noc z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu vo svojom byte alebo dome, dajte nám vedieť!
 
Boli by sme vám povďační, ak by ste nám podľa možností potvrdili svoju účasť. Pozvánka na meditačnú sobotu je voľne šíriteľná, preto môžte pozvať aj svojich známych, prípadne tých, na ktorých nemáme kontakt. Ďakujeme.
 
Program je v prílohe.
Mariana a Fero



»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»
 

Oznamujeme zmenu dopoludňajších cvičení jogy o 10 00 - 11 00. Utorkové cvičenia sme presunuli na pondelok, a predĺžili o pätnásť minút, takže trvajú sedemdesiat päť minút - 10 00 - 11 15 hod.
 

»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»

 

OZNÁMENIE

Pozývame všetky záujemkyne o cvičenie MOHENDŽODÁRA-jógy pre ženy, dňa 9. októbra t.r. o 16.30h sa  stretneme na bezplatnej ukážkovej hodine, aby ste mali možnosť ochutnať pôžitok z tohto krásneho cvičenia.

Treba si priniesť šatku, sukňu, deku na prikrytie a otvorenú myseľ:-)

Viac informácií o Mohendžodáre získate na webstránke www.mohendzodaro.cz

»»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»      »»»

 

Kurzy Mohendžodára pokračujú!

 

Kurz pre pokročilé začína úvodnou hodinou 2. septembra 2014 o 16.30 h.

 

Pre začiatočníčky otvoríme nový kurz v októbri - prihlásiť sa naň môžete na mailovej adrese nášho združenia alebo na adrese mariana.kozlova@gmail.com, prípadne telefonicky na čísle 0949 693 565.

 

 

 

Slávnosť darov prírody

 

Deje sa to každý rok, a predsa nás to zakaždým zaskočí …Horúce  augustové dni  sa zrazu začnú nakláňať ako dozreté klasy pšenice k zemi, ktorá sa už v tichom a nenápadnom procese pomaličky sťahuje dovnútra. Vo vzduchu cítiť vône a príchute dozrievajúcich plodov a živej radosti z času najväčšej hojnosti. Magické koleso slnečného roka s ciferníkom na prvých augustových dňoch je odjakživa časom plnosti, zrelosti a doznievajúceho rozmachu prírody. Je obdobím, ktoré naši predkovia kedysi oslavovali vencami z klasov obilia ako dožinky.

Nezávislá akadémia vied (NAV) v spolupráci s občianskym združením ŠARIŠ69 si sviatok dožiniek pripomína ako Slávnosť darov prírody-LUGALES, a to  výstupom na kultovú horu Oblík pri obci Hermanovce n/T neďaleko Prešova.

Tohtoročné slávnosti boli ozvláštnené mimoriadnym  splnom  Mesiaca a konali sa v sobotu a nedeľu –  9. – 10. augusta 2014. Neľahkú cestu na Oblík absolvovali za asistencie horúceho Slnka účastníci z Čiech, západného, stredného i východného Slovenska. Hore, medzi obrovskými bludnými balvanmi, do ktorých naši predkovia „vpísali“ tajnou symbolickou rečou svoje poznanie sa im už tradične prihovoril dr. Rudolf Irša, autor viacerých kníh o dávnej histórii Slovanov a najväčší znalec megalitických pamiatok na Slovensku.

Každý sviatok našich predkov bol časom zvedomenia sa v kolobehu večných rytmov prírody, analogických  s rytmami všetkých jej bytostí. Čas oslávenia života ako princípu fungovania celého vesmíru sa  tradične slávil veselo– hrami a zábavou, radosťou z opätovných zvítaní sa a vzájomnej spoločnosti.

Kultové miesto pod Sokolími skalami v Údolí obrov sa potom stalo dejiskom uctenia si atribútov Sily (Luga) a Moci(Lany) a pohostenia všetkých zúčastnených navzájom na obradnej hostine zo spoločných zásob.

Nezabudnuteľným zážitkom tohoročnej slávnosti bol aj polnočný výstup na Sokolie skaly a pozorovanie jedinečného splnu Mesiaca a už tradičné, no zakaždým iné vítanie Slnka nad Slanskými vrchmi.

Kiež sa o rok opäť v zdraví a zhode stretneme na ďalšom ročníku tohto krásneho podujatia!

 

Časť účastníkov na lúke pod Oblíkom

Cesta na Oblík je namáhavá v tej horúčave

 A už nás víta sám Perun na vrchole Oblíka

Na Oblíku

Obradné zapaľovanie ohňa

Ešte trocha vzduchu..

Konečne horííííííí

Lug a Lana - Sila a Moc slávnosti darov 


 

 

Slávnosť darov prírody

 

Vážení priatelia,

opäť Vás srdečne pozývame na slávnosť z dávnych vekov, ktorá sa uskutoční v nádhernom prostredí Slanských hôr 9. augusta 2014.

Zraz účastníkov je na odpočívadle pri parkovisku pod Kukoreliho chatou nad obcou Hermanovce nad Topľou v sobotu 9. augusta medzi 10.00-11.00 hod.

GPS 48o58´0.40´´ _ 21o29´30.09´´

 

PROGRAM: 

1. Spoločný výstup na posvätnú horu našich predkov (cca 2-3 hodinový výlet tam)

2. Slávnosť darov prírody

3. Návrat pod Sokoliu skalu

4. Podvečerná debata pri ohni, hry, zábava dovtedy, kto koľko vydrží

5. Pre vytrvalých vítanie Slnka na Sokolej skale, kúpanie sa v horskom potoku.... 

 Prineste si:

1. Vhodné oblečenie a najmä obuv do prírody, pláštenku do dažďa pre každý prípad, spacák, karimatku, deku....

2. Jedlo, nápoje  v množstve, ktoré sami predpokladáte skonzumovať - hostíme sa navzájom.

Na vodu stačí prázdna fľaša. Prineste si hrnček na čaj, malý pohárik na nápoje

3. Dobrú náladu

4. Vhodný hudobný nástroj vítaný (nie elektronika). 

Kto má otázky, nech píše na mail hormenn@centrum.cz, alebo  zavolajte na nižšie uvedené číslo. Z miesta zrazu odchádzame po zhromaždení sa väčšiny prihlásených účastníkov po 11. hod. na miesto konania Slávnosti, skúste preto dovtedy prísť. Ak nestihnete, volajte na číslo 0949 693 565, 0949 834 832(poznačte si). Ak sa nedovoláte (slabý signál), pošlite sms a čakajte.  Možnosti dopravy (mapa v prílohe): Vlak – treba cestovať do Bystrého (na trati Prešov – Strážske) – Prešov odchod 8:44 príchod Bystré 9:25, alebo autobus – do Bystrého, odchod z Prešova o 9.00  hod. do Bystrého. Autom možno ísť až do Hermanoviec nad Topľou

možno parkovať priamo pod chatou, cca 20 m od miesta zrazu. Z Bystrého trvá cesta peši cca 1 hod, alebo skúste stopom na parkovisko pod Kukoreliho chatou za Hermanovcami nad Topľou (nezmýliť si s inými Hermanovcami!!!). Autobusy z Bystrého do Hermanoviec v sobotu  nechodia.

V prípade potvrdenej účasti možnosť zabezpečiť odvoz autom z Bystrého do Hermanoviec, alebo dohodnúť odvoz autom z Prešova (za cenu cestovného autobusom).

V blízkom okolí je možnosť zabezpečiť si nocľah v chate hotelového typu, alebo turistického typu za 2,50-7 € na noc, podľa náročnosti ubytovania aj na niekoľko nocí (akciu možno spojiť s viacdenným pobytom, krásne prostredie na rekreáciu - treba vopred).

Na akcii nocujeme pri ohnisku, resp. akcia bude podľa nálady a vytrvalosti zúčastnených pri splne Mesiaca trvať pri ohníku až do úsvitu. 

Organizuje NAV – Nezávislá akadémia vied a Občianske združenie Šariš 69

Účastnícky poplatok: Dobrá nálada, občerstvenie, kultúrny program zdarma.

Prosím, potvrďte predbežne účasť mailom, potešíte organizátorov, nie je to však podmienkou, prísť môžete aj keď sa rozhodnete na poslednú chvíľu.

Akcia sa koná za každého počasia!




 

 

 

Od septembra 2O14 päť začínajú cvičenia Jógy pre tehotné s cvičitelkou Mirkou Urdovou

 

Oznamujeme vám, že náš avizovaný víkend s jogou v prírodnom prostredí sa uskutoční túto sobotu a nedeľu (5.-6.7.) na lesníckej chate v neďalekom Podhradíku. Jeho súčasťou budú aj ochutnávky živej stravy (raw food) a vegetariánske jedlá.

 

Aký program nás čaká?

1. cvičenie jogy

2. riadené meditácie a relaxácie

3. nácvik koncentračných a meditačných techník

4. techniky na rozširovanie vedomia formou hier

5. výlet na hrad, príp. iná voľná oddychovo- poznávacia aktivita

6. večerná grilovačka a bubnovačka

 

Chata je vybavená pomerne komfortne, dôležitejšie je však jej príjemné tiché prostredie s prístupom k horskému čistému potoku.

 

Ostatné:

Poplatok za víkendový pobyt (vrátane ubytovania a stravy) je 25 eur splatných na mieste.

 

Do Podhradíka sa dostanete aj autobusom, ktorý má v sobotu 5.7. odchod z autobusovej stanice o 7.40h, v nedeľu odchádza o 17.06h.

Chata Podhradík sa nachádza za dedinou a dôjdete k nej aj peši - od konečnej autobusu pri kostole pôjdete von z dediny a pri odbočke na hrad sa vydáte cestou doprava, miniete sídlo firmy Cipísek (výroba ľudových krojov) a cca po 100m dôjdete k chate.

 

 
 

 

                                     N E P Á L

 

Pozývame vás na zaujímavé rozprávanie RASŤA  KĽUČÁRA o Nepále.

 

                           v stredu  12. 3. 2014 o 16.30 h

 

 

Tak – a už sme sa presťahovali!

Takpovediac za roh, kúsok od Hlavnej – na Jarkovú ulicu č. 2(budova sídla prešovského Večerníka, oproti Redbox pizzérii).  K príjemným susedom , do príjemných vzdušných priestorov, ktorých čerstvú  energiu sme spoločnými silami  dotvorili do  útulného rámca pre naše aktivity.

Nové priestory nás inšpirovali k novým prístupom a tak k vám – našim súčasným a dúfame, že aj dalším budúcim členom a záujemcom prichádzame s ponukou zaujímavých podujatí:

+  pokračovaním cyklu vlastivedných rozprávaní o krásach a histórii šarišského regiónu, ktoré pripravuje Ing. Ján DUCÁR a jeho hostia

  Nasledujúce časti budú mapovať históriu a súčasný stav najvýznamnejších hradov a kaštieľov na území Šariša

+ s rozprávaním o jóge

+ s dopoludňajšími zdravotnými cvičeniami pre starších aj mladých

+ s antistresovou jógou pre ženy, podporujúcou ich ženskú energiu a zdravie – Mohendžodárom, ktorého autorkou je na základe prastarých cvičení MUDr. Monika Sičová

+ novinkou sú relaxačné, koncentračné a meditačné techniky pre širokú verejnosť a adeptov jógy

+ pripravujeme cvičenia tai-či , jógy pre deti i tehotné ženy

+ materský kruh – stretnutia mladých matiek s deťmi a zaujímavým programom

Presnejší rozpis a popis podujatí a cvičení nájdete v príslušných rubrikách na našej webstránke www.ozsaris.webnode.sk          

 

Príďte – u nás ste vždy vítaní!

                                                                                                       Mariana a František

 

MARTIN GABÁNI  -  DUCH SLANSKÝCH  VRCHOV

 

Slanské vrchy, ktoré nám Prešovčanom  dotvárajú malebné kulisy v severojužnom smere, sú známe nielen bohatstvom flóry a fauny, ale i bohatosťou výskytu nerastných surovín a drahých kovov. Práve ten stojí za rozvojom baníckej činnosti v našom regióne, najmä v jeho dávnej a aj nedávnej minulosti. Dnes už hádam iba stromy, skaly  a skryté miesta nenavštevovaných húštin  pamätajú na čulý život v ich útrobách,  na časy, keď ich lesy neboli pre obyvateľov mesta a okolitých dedín len kulisami, ale zdrojom každodennej obživy.  A tak ako staré stromy, pomaly starnú a vymierajú aj ľudia a spolu s nimi odchádza aj ich pamäť s obsahom spomienok na staré časy a staré čarovné príbehy, viažúce sa k tajomným miestam a ku konkrétnym  ľuďom-aktérom týchto milých príbehov.

Martin GABÁNI – rodák  zo Soľnej Bane, duch Slanských vrchov (ako ho nazývajú priatelia) sa môže pýšiť tým, že Slanské pozná ako vlastnú dlaň. Koľkokrát ich prešiel peši či na bicykli krížom-krážom, koľkokrát si vypočul zaujímavé pripovidky od náhodne postretávaných milovníkov našich hôr...koľkokrát naskicoval malebné zákutia, ktoré sa prihovorili jeho duši. A veru ťažko aj spočítať, koľko jarí sledoval nory a diery zvereny – vlkov, rysov či jazvecov, aby si poznamenal ich prírastky a pohyb v teritóriach.

Život hôr i životy ľudí sú navzájom pospájané, prepletené vzájomnou potrebou a hlavne prirodzenými zákonitosťami spoločného rastu a vývoja – cyklov, v ktorých rast začne, rozkošatí sa a dozreje do plodov – symbolov aj prostriedkov zachovania  plynutia času a kontinuity ustavične sa obmieňajúceho života. Tak aj život  Martina  Gabániho pomaličky dozrieva a oplodnieva ťúžbou odovzdať to, čo má hodnotu. Prekutral povaly, ponachádzal staré zápisky nielen svoje, ale aj svojho deda a otca či dalších príbuzných a známych a na ich stručnom základe napísal takmer 30 naozaj výnimočných povestí a príbehov, v ktorých ožívajú vďaka čarovnej poetike jemu vlastného jazyka starodávni džminovia, cencuľaci, jaščurky, ale i pradávni človečí obyvatelia Slanských vrchov.  Cez ich skutky sa  odkrývajú tajomstvá názvov jednotlivých zákutí hôr, skalných brál a dolín, cez ich životy odhalíme ich spätosť s konkrétnymi miestami a udalosťami, viažucimi sa k histórii Slanských vrchov.

Z iniciatívy Ing. Jána Ducára, nám už dobre známeho sprievodcu cyklom prednášok a stretnutí  pod názvom Šarišské vlastivedné prechádzky  pripravilo Občianske združenie ŠARIŠ69  VEČER  MARTINA  GABÁNIHO, v rámci ktorého si prečítame niektoré z jeho príbehov a povestí a cez fotoprezentáciu J. Ducára sa vnoríme do konkrétnych miest ich dejov.

 

Občianske združenie ŠARIŠ69, Hlavná 69 v Prešove

Vás pozýva 

 

v rámci cyklu Šarišské vlastivedné

 

prechádzky na

 

ČÍTANIE POVESTÍ A PRÍBEHOV MARTINA  GABÁNIHO

ZO SLANSKÝCH VRCHOV

 

Komentár a fotoilustrácie povestí –  Ján DUCÁR

Číta -  Mariana  KOZLOVÁ

 Večer Martina Gabániho sa uskuteční v stredu 20. novembra t.r. v priestoroch eventčajovne Ephesus na Hlavnej ul. 79 v Prešove.

 

Vstupné: 2 €

 

 

 

 

 

Pokračovanie cyklu stretnutí ŠARIŠSKÉ  VLASTIVEDNÉ  PRECHÁDZKY (sprevádzali sme vás krásou hôr Čergova, Braniska a Slanských vrchov)

 

  • najbližšie stretnutie v júli

ZÁPADNÝ  ŠARIŠ – Ing. Ján Ducár

SLANSKÉ VRCHY v POVESTIACH – Martin Gabáni, Mariana Kozlová

 

Od septembra 2013 bude náš cyklus pokračovať pravidelnými stretnutiami na tému – HRADY A KAŠTIELE  ŠARIŠA

 

Tešíme sa na Vás!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pokračovanie cyklu Vlastivedné prechádzky Šarišom - SLANSKÉ  VRCHY

Termín bude upresnený v najbližších dňoch.

 

 

Pozývame Vás na

AJURVÉDSKY JEDNODŇOVÝ KURZ

Na kurze získate základné informácie o Ajurvéde., naučíte sa cvičenia 5 elementov a 5 pránických dychov, ktoré sú veľmi dôležité pre bežný život. Formou testu zistíte typ Vašej bioenergie. Dozviete sa praktické rady o použití ajurvédskych bylín a korenín v stravovaní.

Termín: 23. 2. 2013 - sobota

od 9.00 do 17.00 hod.

Miesto: Hlavná 69, Prešov

                  Lektorka: PaedDr. Klára Hodničová - ajurvédska poradkyňa poverená maďarskou ajurvédskou nadáciou pre strednú Európu, cvičiteľka tradičnej Hatha jogy 30 rokov

Poplatok: 49 € vrátane knihy o ajurvédskom stravovaní a malého ajurvédskeho občerstvenia

 

ÚČASŤ prosím nahláste: 0949693565

 

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

Pozývame Vás na prednášku spojenú s premietaním

 

                          JARNÉ  KRÁSY ČERGOVA

 

Termín: 27. 2. 2013 o 17.hod - streda

Miesto konania: čajovňa EPHESUS, Hlavná 79 (Šar.pekárne)

Lektori - čergológovia: Ing. Ján Ducár

                                      Martin Roškanin

 

Prednáška je úvodom k vlastivednému cyklu Prechádzky prírodou Šariša, v rámci ktorého sa každú poslednú stredu v mesiaci stretnú záujemcovia o spoznávanie prírodných a historických krás regiónu Šariš.

 

 

 

 

   

Novinky

06.09.2011 16:24

Napíšte nám!

Páčilo sa Vám u nás, alebo máte naopak pripomienky k našim službám? Neváhajte a napíšte nám. Vaše...

—————

06.09.2011 16:23

Vitajte na našej novej web stránke

Spustili sme novú internetovú prezentáciu, na ktorej nájdete okrem obvyklého zoznamu služieb aj...

—————